Jubilerstwo obfituje w różnego rodzaju kamienie szlachetne. Najpopularniejsze wśród nich są oczywiście diamenty. Powstają one głęboko pod ziemią, krystalizując się z węgla obecnego w magmie, pod wpływem wysokiego ciśnienia. Są to niezwykle wytrzymałe, rzadkie minerały, o czym świadczy chociażby fakt, iż mogą zostać porysowane jedynie przez inny diament.Stąd też znaczenie nazwy minerału – “niepokonany, niezniszczalny”. W przyrodzie nie znajdziemy twardszej substancji. 

Diament – symbolika

W wielu kulturach diament uznawany jest za symbol doskonałości, mądrości i czystości. Klejnot ten pomaga w oczyszczeniu umysłu, a także chroni przed nieszczęściem. Dawniej wśród ludzi krążyły przeświadczenia o niezwykłych mocach minerału. W starożytnym Egipcie reprezentował słońce, będące symbolem władzy i mądrości. Natomiast w starożytnych Indiach wierzono, że diamenty powstają w skutek uderzenia błyskawicy o kamień. Symbolizowały tam także czystość. Starożytni Grecy i Rzymianie uważali, są one łzami bogów lub okruchami gwiazd. Uznano je wtedy za symbol niezwyciężoności. Hasło “diamenty są wieczne” wpływają na przypisanie tym kamieniom znaczenia trwałości. Mężczyźni często prezentowali paniom swojego serca biżuterię z brylantami. Wynika z tego skojarzenie owych klejnotów z miłością.

Diament w pierścionku zaręczynowym

Nie tylko symbolika, lecz także fantastyczny wygląd diamentów czyni z nich kamień idealny do pierścionków zaręczynowych. Ten minerał świetnie skomponuje się z dowolnie wybranym kruszcem. Podkreśli piękno różowego złota, wydobędzie blask czarnego, stworzy idealny duet z białym, doda elegancji żółtemu oraz udoskonali prezentację platyny. Warto połączyć go także z innym kamieniem szlachetnym. Przykładowo w towarzystwie szafiru, wykreuje niesamowity efekt, podkreślając jego zachwycającą niebieską barwę.