Wybór pierścionka zaręczynowego może być trudnym zadaniem. Do niedawna większość mężczyzn, którzy oświadczali się swoim dziewczynom lub żonom, wybierała klasyczne połączenie kryształu, czystego diamentu i żółtego złota. Bardziej wyrafinowane i innowacyjne wersje stają się coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie. Pierścionki z tanzanitem są jednymi z najbardziej atrakcyjnych wizualnie i popularnych dostępnych stylów. Jakie cechy charakteryzują kamień szlachetny, który zyskuje na popularności?

Ukryty skarb Tanzanii

Tanzanit wyróżnia się jasnoniebieskim odcieniem, głębokim kolorem i lśniącym blaskiem. Warto zauważyć, że w swoim naturalnym środowisku można go znaleźć w trzech różnych kolorach: brązowym, fioletowym i niebieskim. Dopiero po intensywnej obróbce i wystawieniu na działanie wysokich temperatur ok. 400 stopni Celsjusza, klejnot nabiera odpowiedniego kształtu, który możemy zaobserwować w biżuterii. Nazwa kamienia wywodzi się od afrykańskiego kraju Tanzanii, w którym został odkryty. Z powodu ekstremalnie wysokiego ciśnienia i temperatury kamień, który jest obecnie używany w jubilerstwie, powstał około 600 milionów lat temu. Początkowo mylono go z szafirem.

Tanzanit ma szereg korzystnych właściwości.

Umiejętnie oszlifowane niebieskie kamienie cenione są przede wszystkim za ich piękno. Tanzanity są oszałamiające, gdy są oprawione w żółte lub białe złoto, i dodają elegancji i wyrafinowania strojowi użytkownika. Wyróżniającą cechą tanzanitów jest obecność trichroizmu (w zależności od kąta padania światła możemy dostrzec aż trzy różne kolory). Ma umiarkowaną twardość (w skali Mohsa: 6,5-7), ale jest też dość krucha. Ze względu na swój niedobór tanzanit jest cennym kamieniem szlachetnym, którego wartość z czasem będzie tylko rosła.